Demografie
Rasové složení
Podle odhadů Amerického sčítacího úřadu z roku 2005, vypadá rasové složení USA takto:
- Bílí Američané, 74,7%, nebo něco kolem 215,3 milionu. Tento pojem zahrnuje osoby původem z Evropy, severní Afriky, Středního východu (např. Arabové) a ze střední Asie. Dále osoby hispánského původu (Hispanoameričany nebo Hispánce), kteří se z rasového hlediska považují za bělochy.
- Černoši nebo Afričtí Američané, 12,1% (asi 34,9 milionu)
- Asijští Američané, 4,3% (12,5 milionu)
- Američtí Indiáni, 0,8 % (2,4 milionu)
- Původní obyvatelé Havaje a ostatní pacifičtí ostrované, 0,1 % (0,4 milionu)
- Dvě nebo více ras, 1,9 % (5,6 milionu)
- Ostatní, 6 % (17,3 milionu)
Jazyky
Ve Spojených státech amerických hrají náboženství mnohem významnější roli, než je tomu v Evropě, kde došlo v druhé polovině 20. století k rozsáhlé sekularizaci společnosti v řadě zemí (kupř. Švédsko, Česko, Estonsko a další). Je obtížné, až nemožné, dodat pro USA přesná čísla, neboť v této oblasti neexistují žádné ucelené statistiky typu sčítání lidu (americké pojetí odluky církve od státu má za následek, že se státní úřady na věci týkající se víry neptají), takže počtyvěřících se odvozují buďto ze soukromých průzkumů či údajů samotných církví a představují spíše hrubé odhady. Obyvatel bez vyznání je asi 14 %.
Nejrozšířenějším náboženstvím ve Spojených státech je křesťanství, k němuž se hlásí asi 76% až 81% obyvatel. Zhruba 2/3 z nich jsou protestanti, kteří jsou ovšem roztříštěni do mnoha dílčích seskupení a denominací, takže nejsilnější církví je církev římskokatolická, k níž náleží zbylá třetina křesťanů (asi 25 % obyvatel).